Je výhradné dojčenie naozaj to najlepšie?

Home » Zaujímavé články » Je výhradné dojčenie naozaj to najlepšie?

23. 03. 2011

Vedci tvrdia: je čas na prehodnotenie výhradného dojčenia do pol roka!

Svetová zdravotnícka organizácia a i európski odborníci v súčasnosti odporúčajú mamičkám výhradne dojčiť počas prvých šiestich mesiacov života bábätka. Avšak detskí zdravotnícki odborníci toto odporúčanie na webových stránkach British Medical Journal začínajú spochybňovať. Pozrime sa, čo ich k tomu vedie.

Čas prehodnocovať

Autori pod vedením doktorky Mary Fewtrell, pediatričky z Inštitútu detského zdravia pri University College London, preskúmali dôkazy, ktoré stoja za súčasným odporúčaním a tvrdia, že je správny čas na prehodnotenie tohto odporúčania. Vedci zdôrazňujú, že zatiaľ výhradné dojčenie počas prvých šiestich mesiacov bez doplnku akejkoľvek inej stravy nemusí byť vždy v najlepšom záujme dieťaťa.

Známe odporúčania

V roku 2001 Svetová zdravotnícka organizácia vytvorila globálne odporúčanie, že deti by mali byť počas prvých šiestich rokov života výhradne dojčené. Mnoho západných krajín nenasledovalo toto odporúčanie, avšak v roku 2003 vyhlásil aj britský minister zdravotníctva, že Spojené kráľovstvo by malo odporúčanie dodržiavať.

Len pre menej rozvinuté krajiny?

Mary Fewtrell a jej kolegovia podporujú šesťmesačné výhradné dojčenie v menej rozvinutých krajinách, kde je problémový prístup k čistej vode a tiež je limitovaná dostupnosť bezpečných potravín, a kde je vysoká úmrtnosť a chorobnosť dojčiat. Majú však výhrady, respektíve usmernenia voči tomuto odporúčaniu, pokiaľ ide o také vyspelé krajiny, ako je veľká Británia.

Prečo pol roka?

Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, aby matky plne dojčili po dobu šiestich mesiacov, sú údajne podľa autorov z veľkej časti založené na systematickom prieskume, ktorý bol vykonaný v roku 2000, ktorý zvažoval vtedajšie existujúce výskumy v tejto oblasti. Tento prieskum prišiel k záveru, že výlučne dojčené deti majú menej infekcií a nemajú žiadne rastové problémy.

Dnes je to vraj diskutabilné

Doktorka Fewtrell, podľa stránok ScienceDaily, tvrdí, že dôkazy o tom, že materské mlieko počas šiestich mesiacov obsahuje dostatočnú výživu pre dieťa, sú diskutabilné. Nakoniec i u nás sú prípady, keď pediater usúdi, že materské mliečko nestačí dieťaťu a odporučí mamičke prikrmovať kašičkami. Samozrejme, na prikrmovanie tuhou stravou je v tomto veku ešte priskoro, ale v období po piatom mesiaci sú deti už často, okrem dojčenia, dokrmované (aspoň večer) ryžovou kašou.

Anémia, celiakia, alergia?

Odborníčka tiež podotýka, že v prípade výhradného dojčenia počas šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa môže u dieťaťa dôjsť k riziku anémie z nedostatku železa, a tiež, ak sú deti výhradne dojčené, môže byť u nich vyšší výskyt celiakie a potravinovej alergie – ak nie sú deťom zavedené niektoré druhy pevnej stravy už pred uplynutím veku šesť mesiacov.

Priestor na horkú chuť

Autori sa tiež obávajú, že dlhodobé výlučné dojčenie môže zmenšiť priestor pre zavedenie nových chutí, najmä horkej chuti, ktorá môže byť dôležitá pre neskoršie prijatie listovej zeleniny. To by podľa autorov mohlo povzbudiť nezdravé stravovacie návyky v neskoršom živote a viesť k obezite.

Doktorka Fewtrell dospela spolu s kolegami k záveru, že je čas na preskúmanie usmernenia vo svetle dôkazov, ktoré sa v tejto oblasti zistili za ostatných desať rokov – podľa nich aspoň v Británii.

Poraďte sa vždy s pediatrom

Názory tejto odborníčky natrafili aj na negatívne reakcie, ako sa dalo čakať. V žiadnom prípade nie je vhodné bez odporúčania lekára meniť spôsob stravovania dojčaťa, maximálne nevhodné je v období do pol roka dieťaťa používať cukor, soľ, korenia a inú ako tekutú kašovitú stravu, či alergény, ktoré niektoré mamičky, nevediac sa dočkať, kedy ich dieťa začne normálne jesť, skúšajú na svojich ratolestiach. V prípade, že by ste chceli doplniť dieťaťu do stravy niečo iné ako mliečko, konzultujte to so svojou pediatričkou, ktorá dobre pozná jeho zdravotný stav, hmotnosť a rast a môže vám skutočne na mieru poradiť. Je mnoho detí, ktoré pri plnom dojčení do šesť mesiacov nemali žiadne negatívne reakcie, skôr naopak. Obohatenie o kaše sa u nás odporúča, v prípade potreby, najčastejšie od ukončeného štvrtého a piateho mesiaca.

Autor: Lucia Vlková Zdroj: www.najmama.sk