Domácnosť pre alergika

Home » Zaujímavé články » Domácnosť pre alergika

05. 10. 2009

Podľa štatistík sa počet alergikov za posledných 25 rokov zdvojnásobil. Najhoršie prognózy dokonca tvrdia, že o sto rokov bude týmto neduhom trpieť každý druhý obyvateľ tejto planéty. Nerastie len množstvo postihnutých, slušne sa rozrastajú aj rôzne druhy alergií. Viete, pri ktorom type vám cielené úpravy interiéru môžu výrazne pomôcť zbaviť sa príznakov?

Domácnosť sa oplatí upraviť predovšetkým v prípade alergie na roztoče, ktorej príznaky pretrvávajú celoročne. Ich hlavnou liahňou je totiž lôžko. Pri spravidla niekoľko týždňov trvajúcej peľovej alergii si peľ nesmiete vpustiť dovnútra.
Podobne je to pri zvieratách. Ak vám či vašim blízkym zistili alergiu na osrstených miláčikov, najlepšie je nevpúšťať ich vôbec dnu.

Roztočová alergia

Čo ju spôsobuje?
Voľným okom neviditeľné bytové roztoče, ktoré sa vzdialene podobajú na kliešte. V skutočnosti ani nejde o alergiu na roztoče ako také, ale na ich výlučky. Ako sa prejavuje? Prejavuje sa počas celého roka. Najtypickejším príznakom je kýchanie a výtok z nosa hneď ráno po prebudení. Pridať sa môže i svrbenie podnebia a pálenie či slzenie očí. Problémy sa môžu spustiť aj po uložení na lôžko či na látkou čalúnené sedacie súpravy.

Tento typ alergie potrápi aj pri upratovaní, lebo roztoče a ich výlučky sa zhlukujú na časticiach prachu. Kde hľadať alergén? Až osemdesiat percent všetkých roztočov v domácnosti sa nachádza v lôžku. Tam našli svoj raj. Teplo, tma, dostatok vlhkosti a potravy. Živia sa predovšetkým šupinami ľudskej kože. Sme pre nich aj vykurovacím telesom a zvlhčovačkou vzduchu. Tých ostatných dvadsať percent obýva koberce, závesy, záclony, čalúnený nábytok s látkovými poťahmi, textilné hračky a prach.

Ako si pomôcť?
Pozornosť venujte najmä spálni a lôžku. Spoľahlivou metódou je pranie posteľnej bielizne, paplónov a vankúšov minimálne pri šesťdesiatich stupňoch približne každé dva týždne. Asi toľko totiž trvá osídlenie postele novými generáciami. Postarať sa však musíte v rovnakých intervaloch aj o matrac. Vymraziť a následne vyklepať ho môžete iba v zime a ak máte kde.

Účinnejšou a celoročne využívanou metódou je investovať do vysávača s vysokou sacou silou, schopnosťou vyklepávania, špeciálnymi filtrami alebo bez filtrov na princípe separátora. Niektoré z nich dokážu pomocou násad alergény vákuovo odsať.
Ak sa chcete vyhnúť praniu paplónov v dvojtýždňových intervaloch, máte dve možnosti:
1. Jednou je obliecť vankúše, paplóny a celý matrac do takzvaných bariérových obliečok. Natesno tkané vlákna tvoria bariéru, ktorá prepúšťa vlhkosť, ale nepustí roztoče ani ich výlučky. Tie zostanú uzavreté vnútri matraca a paplónov ako v skafandri. Na bariérové obliečky oblečte klasické, na matrac použite obyčajnú plachtu. Tie potom meňte každé dva týždne.
2. Druhé riešenie ponúkajú špeciálne spreje, ktoré bránia množeniu roztočov. Stačí ich použiť raz za tri mesiace až pol roka. Výrobcovia odporúčajú nastriekať nimi vyčistené textílie, matrace či paplóny.

Alergia na zvieratá

Čo ju spôsobuje?
Zvieracia srsť samotná nemusí byť pri alergii na zvieratá skutočný vinník. Sú ním skôr látky obsiahnuté v ich výlučkoch, ako sú sliny, moč, pot, slzy či odlupujúce sa čiastočky kože. Srsť je ich hlavným domovom.

Ako sa prejavuje?
Dýchacími ťažkosťami podobnými ako pri iných druhoch alergie, ale aj kožnými problémami, ako sú svrbenie, vyrážka. Možná je tiež migréna.

Kde hľadať alergén?
Priamo na zvieratách, ale aj všade, kde sa pohnú. Na nábytku, oblečení, vo vzduchu. Srsťou, ale i vzduchom sa dostanú do celej domácnosti a doslova do každého kúta. Tieto alergény nemusia pochádzať iba zo živých zvierat, nachádzajú sa aj v kožušinách pred kozubom, v kabátoch alebo kobercoch živočíšneho pôvodu.

Ako si pomôcť?
Ak ste už raz nútený vzdať sa zvieratka, musí nasledovať veľmi dôkladná očista celého interiéru. Napriek tomu môžu zvieracie alergény v miestnostiach pretrvávať niekoľko mesiacov. Odstrániť ich pomôže aj časté vetranie.
Vzdať sa zvieratka môže predstavovať pre zainteresovaných vážny citový a etický problém. Za pokus by možno stálo zakúpiť špeciálny sprej Allerpet, ktorý sa pravidelne nanáša na srsť zvierat. Výrobca uvádza, že alergénne výlučky dokáže eliminovať na minimálnu mieru. Dostupný je v lekárňach či na internete zatiaľ iba v zahraničí.

Peľová alergia

Čo ju spôsobuje?
Peľ kvitnúcich rastlín, predovšetkým stromov, tráv a burín. Uvádza sa, že peľ je najrozšírenejšou príčinou alergií.

Ako sa prejavuje?
Ak ste peľový alergik, ťažkosti vás sprevádzajú zvyčajne niekoľko týždňov až mesiacov do roka. Zvyčajne prinášajú sťažené dýchanie, výtok z nosa, svrbenie, opuchy a slzenie očí.

Kde hľadať alergén?
Vyskytuje a šíri sa vo vzduchu. Niektoré pele môžu vetrom putovať až stovky kilometrov. Preto môžete mať príznaky, aj keď priamo vo vašom okolí konkrétna rastlina ešte nekvitne.
Ak sa však peľ dostane do interiéru, stáva sa súčasťou prachu, usádza sa na textíliách, na lôžku, vlastne všade.

Ako si pomôcť?
Úpravy spálne a ložka ako pri roztočovej alergii v zásade nepotrebujete. V čase kvitnutia konkrétnych druhov venujte pozornosť spôsobu vetrania a osobnej hygiene. Ani bielizeň v tomto období nesušte vonku. Vetrajte krátko, najlepšie po daždi a v bezveternom počasí. Kvalitu vzduchu v interiéri pomôžu vylepšiť i „práčky“ vzduchu. Nezabudnite na pravidelnú výmenu filtrov. Vyskúšať môžete i špeciálnu sieťku proti peľu. Vyzerá a používa sa podobne ako klasická sieťka proti hmyzu. Okrem toho by mala brániť aj prestupu alergénu.

Autor: Monika Králová Zdroj: www.casopispeknebyvanie.sk