Archív aktualít

Home » Zaujímavé články » Archív aktualít

2013-04-25 - Recept na raňajkovú amarantovú kašu (môžu aj celiatici)

Amarant (alebo láskavec – však je nádherný tento druhy názov?) je dostupná rastlina, vzácna mnohými blahodarnými účinkami pre ľudské telo. Keďže neobsahuje lepok, môžu ho jesť aj celiatici a diabetikom tiež neublíži.

2013-04-24 - Ak máte dlhotrvajúce zdravotné ťažkosti, možno trpíte intoleranciou na niektoré potraviny

Väčšina ľudí sa stravuje nezdravo, žije hekticky, nechce mať alebo nemôže mať čas vyliečiť sa ani z „obyčajnej“ nádchy. Ak sa však bezhlavo a bez potrebných informácií vrhneme do „ozdravovania“, môžeme si narobiť viac škody ako osohu. Ako napríklad aj „získať“ potravinovú intoleranciu. Na slovenský trh sa pred pár rokmi dostal samodiagnostický tester Food Detective. Úspešná diagnostika a výborné výsledky posúvajú produkt cambridgských odborníkov aj do Čiech. Mne osobne veľmi zmenil život a odstránil zaťažujúce problémy.

2011-08-17 - Astma zvyšuje riziko predčasného pôrodu

U tehotných žien s nedostatočne liečenou astmou je vyššie riziko porodiť predčasne alebo mať dieťa s nízkou hmotnosťou.

2011-08-04 - Alergických reakcií na slnko pribúda

Neprimeraných reakcií pokožky na slnko v podobe svrbiacich pupencov, pľuzgierov či červených opuchnutých máp stále pribúda. Dôvodom je aj to, že sa inak blahodarnému slnečnému žiareniu čoraz častejšie vystavujeme nárazovo. Fotodermatózy, ľudovo nazývané aj „alergia na slnko“, sa vyskytujú približne u 20 % populácie a vyvoláva ich buď UV žiarenie samotné, alebo jeho kombinácia s látkami, ktoré organizmus senzibilizujú.

2011-07-25 - Senná nádcha u najmenších detí

Výskyt alergických ochorení sa u detí z roka na rok zvyšuje. Na vzniku alergie sa podieľa viacero faktorov, z ktorých majú najväčší vplyv dedičné vlohy, ale aj životné prostredie a predčasné vystavenie sa alergénom alebo látkam, ktoré zvyšujú účinok antigénov, ako pasívne fajčenie, znečistené ovzdušie a pod.

2011-07-21 - Prečo chrípka vyvoláva astmatické záchvaty?

K astme môže viesť viac ciest, ako sa predpokladalo

Keď deti s astmou dostanú chrípku, často skončia kvôli problémom s dýchaním v nemocnici. Výskumníci z Detskej nemocnice v Bostone konečne našli doposiaľ neznáme biologické vysvetlenie, prečo chrípka vyvoláva astmatické záchvaty.

2011-07-19 - Bezlepková diéta nie je len pre celiatikov

Ľuďom sa často pletú pojmy „alergia na lepok“ a „neznášanlivosť lepku“ alebo celiakia. Jedná sa o dve ochorenia, ktoré spolu súvisia len veľmi málo. Hlavným spoločným rysom pre pacienta je nutnosť dodržiavania špeciálnej diéty.

2011-05-03 - Ekzém a senná nádcha ako predzvesť astmy?!

Niektoré mamičky nad kožnými prejavmi, ktoré vidia u svojich menších, či väčších detí len mávnu rukou – veď to deti mávajú… Toto však rozhodne nie je úplne najlepší postoj, rovnako ako krémovanie doma vyrobenými mastičkami a potieranie bylinkovými extraktmi či odvarmi. Tie môžu stav ešte zhoršiť. Je potrebné, aby sa k stavu pokožky dieťaťa vyjadril odborník a odporučil liečbu. Prečo? Pretože deti, ktoré majú ekzém, najmä, ak sa u nich objaví aj senná nádcha, majú až deväťkrát väčšiu pravdepodobnosť vzniku alergickej astmy, keď budú štyridsiatnici.

2011-04-12 - Siete proti hmyzu

Siete proti hmyzu sú nepostrádateľnou pomôckou každej domácnosti v letnom období. Teplé dni a vlažné noci so sebou prinášajú výskyt nepríjemného hmyzu ako sú muchy, komáre, osy apod. Svoj domov môžete pred týmito nevítanými návštevníkmi uchrániť používaním sietí do okien.

2011-04-08 - Bojujte s alergiou na prach a roztoče!

S alergiou dieťaťa treba začať bojovať ešte pred jeho narodením, pretože produkcia protilátok IgE proti alergénom, vrátane roztočov, sa začína už počas jeho vnútromaternicového života. Ako prvá vzniká alergia na roztoče domáceho prachu, ktorá potom uľahčuje nástup ostatných alergií. Alergické ochorenia začínajú viac menej v ranom detskom veku a k rizikovým faktorom patria genetické dispozície jedincov pochádzajúcich z rodín alergikov, vek matky pri narodení dieťaťa, fajčenie, blízky kontakt s domácimi zvieratami najmä v mestských bytoch, život v uzavretých priestoroch, nedostatočné vetranie bytu či domu, dlhodobý pobyt v znečistenom prostredí a pod.

2011-04-01 - Čistička vzduchu - áno či nie?

V prvom rade sa musíme zamyslieť nad tým, prečo vlastne čističku vzduchu chceme zaobstarať. Existuje mnoho dôvodov, prečo ju možno odporučiť, pozastavíme sa ale aj nad tým, kedy jej nákup očakávania nesplní. Čistý vzduch je k nášmu životu nenahraditeľný. A hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, v miestnostiach, kde sme nútení tráviť čoraz viac času, je mnohokrát znečistenejší ako vonku. Preto je čistička vzduchu vhodná pre všetkých, nielen pre alergikov.

2011-03-28 - Atopická dermatitída značí potravinové alergie?

Mnoho dnešných dojčiat má problémy s pokožkou, rôzne výsypy a dermatitídy. Dermatológovia varujú, že atopická dermatitída, ktorá trápi čoraz viac detí, je často predchodcom silných potravinových alergií.

2011-03-23 - Je výhradné dojčenie naozaj to najlepšie?

Vedci tvrdia: je čas na prehodnotenie výhradného dojčenia do pol roka!

Svetová zdravotnícka organizácia a i európski odborníci v súčasnosti odporúčajú mamičkám výhradne dojčiť počas prvých šiestich mesiacov života bábätka. Avšak detskí zdravotnícki odborníci toto odporúčanie na webových stránkach British Medical Journal začínajú spochybňovať. Pozrime sa, čo ich k tomu vedie.

2011-03-06 - Alergia na kravské mlieko

Medzi najčastejšie poruchy výživy u malých detí patrí alergia na mliečnu bielkovinu a poruchy štiepenia laktózy (mliečny cukor), intolerancia laktózy. Pri potravinovej alergii u malých detí väčšinou ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Ak sú deti výlučne dojčené, alergia na kravské mlieko sa objaví veľmi zriedkavo, väčšinou tieto deti nemajú žiadne problémy.

2011-02-21 - Stravovanie dojčiat po novom

Najprirodzenejšou výživou pre dojča je materské mlieko.
Staré a prastaré mamy dávali často už štvormesačným dojčiatkam ochutnať z rôznych jedál – ocmúľať chlebovú kôrku, kúsok halušky. Pediatri a gastroenterológovia sa neskôr týchto praktík hrozili, v storočí stúpajúcich alergií sa vypracovali presné odporúčania v zavádzaní tuhých príkrmov pre dojčatá.

2011-02-01 - Alergia na chlad nie je výmysel lekárov

Máte zo zimy vyrážky? Alergia na chlad nie je výmyslom lekárov. Mrazivé počasie môže nielenže vyvolať astmatický záchvat, ale aj svrbivé pupence na koži. Problém sa dá riešiť liekmi, ale najlepšie bude trpezlivo a postupne svoju telesnú schránku otužovať.

2011-01-26 - Nádcha, kašeľ, kýchanie: Možno máte alergiu na chlad!

Alergia na chlad nie je výmysel, prejavuje sa sťaženým dýchaním alebo vyrážkami na rukách a objavuje sa práve v zimných mesiacoch.

2010-12-23 - Atopický ekzém - domáce zvieratko ako prevencia?

Kontakt s domácimi zvieratkami počas tehotenstva znižuje riziko atopického ekzému u detí!

Je to zaujímavé, ale ukazuje sa, že niekedy platia presne opačné pravidlá, ako by sme očakávali. Tak je to napríklad aj pri atopickej dermatitíde. Napriek tomu, že lekári odporúčajú ženám, aby sa vyvarovali kontaktu s domácimi zvieratami a najmä mačkami v priebehu tehotenstva, a tak predišli prípadným alergiám, ekzémom a podobným prejavom, vedci zistili čosi iné.

2010-12-22 - Alergie súvisia s obdobím, v ktorom je dieťa počaté!

Riziko alergií súvisí s obdobím, v ktorom je dieťa počaté… O tom, prečo sa u niekoho prejavia rôzne druhy alergií a u iného nie, hoci vyrastajú v tom istom prostredí, stále panujú dohady a vedci skúmajú príčiny alergií a všetko okolo nich.

2010-12-02 - Na jeseň sa deťom zhoršuje astma

So sychravými jesennými dňami nastalo vhodné obdobie na šírenie vírusových a bakteriálnych infekcií. Práve pre astmatikov je typické, že sa u nich takéto infekcie vyskytujú častejšie a môžu zhoršiť priebeh ich astmy.

2010-04-26 - Sprchová emulzia Linola Dusch & Wasch – nový prostriedok pre deti i dospelých s atopickým ekzémom

Atopická dermatitída (AD, ľudovo atopický ekzém) je chronické zápalové ochorenie kože s fázami vzplanutia a obdobím bez klinických príznakov. Prejavy AD sú veľmi rozmanité a menia sa tiež s vekom. AD postihuje 14 – 24 % populácie. V detskom veku patrí k najčastejšiemu chronickému zápalovému kožnému ochoreniu. Priaznivé je, že v prípade 90 % detí príznaky AD vymiznú a iba 10 % si AD nesie do dospelosti.
Choroba má viacero príčin. Predpokladom úspešnej liečby je pochopenie choroby rodičmi, trpezlivosť, ochota spolupracovať a rešpektovať odporúčania a rady detského dermatológa.

2009-10-05 - Domácnosť pre alergika

Podľa štatistík sa počet alergikov za posledných 25 rokov zdvojnásobil. Najhoršie prognózy dokonca tvrdia, že o sto rokov bude týmto neduhom trpieť každý druhý obyvateľ tejto planéty. Nerastie len množstvo postihnutých, slušne sa rozrastajú aj rôzne druhy alergií. Viete, pri ktorom type vám cielené úpravy interiéru môžu výrazne pomôcť zbaviť sa príznakov?

2009-10-05 - Ľudia s intoleranciou laktózy si môžu dovoliť čokoládu. Horkú

Ľudia s intoleranciou laktózy si môžu dovoliť aj čokoládu. Tá v primeraných dávkach prospieva organizmu, znižuje krvný tlak, priaznivo pôsobí na psychiku.

2009-10-05 - Alergická nádcha a astma sú úzko prepojené

Alergia a astma sa navzájom veľmi ovplyvňujú. Alergická nádcha je rizikovým faktorom pre vznik astmy a u tretiny alergikov sa do astmy aj rozvinie.

2009-10-05 - Alergia patrí medzi tri najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia

Alergia patrí podľa hlavného odborníka pre klinickú imunológiu a alergológiu Petra Pružinca medzi tri najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia v populácii.
Skonštatoval to na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti prvého Slovenského dňa astmy a alergickej nádchy, ktorým sa stal 1. apríl.
„Z jedného percenta astmatikov pred sto rokmi sa astma prebojovala na 40 percent populácie, čo znamená, že takmer každý druhý človek je alergikom,“ povedal.
Zdôraznil, že „pacient a vlastne celá populácia by mali vedieť, že sú ohrozovaní astmou, pretože pokiaľ sa neliečia tak ako treba a včas, tak sa už proces astmy nedá zastaviť“.